O projekcie

Otwórz umysł, otwórz ramiona, otwórz serce!

„Poznaj obyczaje przyjaciela, a nie będzie nienawiści.” – Horacy

Witamy na naszej stronie, która powstała z… przyjaźni. Jest de facto jednym z rezultatów projektu „Licho nie śpi…- słowiańskie motywy” , ale tak naprawdę to efekt naszych wieloletnich polsko-ukraińskich kontaktów (od 2003 roku), dzięki którym młodzież i nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół realizują swoje pomysły służące wzajemnemu poznaniu. Za każdym razem poszukujemy tematów, które są bliskie naszym społecznościom, choć często przybierają „za granicą” inne formy. Ten właśnie aspekt – podobieństwo, a jednocześnie odmienność, jest dla nas inspiracją. W 2017 roku ustaliliśmy, że „jesteśmy jak jedna wioska plemienna”, więc nadal odkrywamy kolejne odsłony tej wspólnoty.

„Mity stanowią budulec naszej psyche.” – Olga Tokarczuk

Realizujemy projekt: „Licho nie śpi…- słowiańskie motywy” finansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży z dotacji MEN. Beneficjentem jest Stowarzyszenie Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica w Zgierzu, a partnerem Szkoła-liceum w Kołkach na Wołyniu. Młodzież obydwu szkół (po 18 uczniów z każdej), pracując w trybie online, poznaje wspólne słowiańskie korzenie w kulturze polskiej i ukraińskiej. Nasze pradawne dziedzictwo stało się punktem wyjścia do wspólnych rozważań, warsztatów, zabaw, działań twórczych, artystycznych i poznawczych.

„Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą.” – Milton William „Bill” Cooper

Mamy świadomość, że nasza słowiańska przeszłość jest ciągle na nowo odkrywana, a poza tym budzi wiele kontrowersji. Ilu badaczy – tyle hipotez, a podawane informacje są często rozbieżne. Więc traktujemy nasz projekt jak wspólną wędrówkę do historycznych korzeni. Powoduje nami ciekawość świata i chęć wzbogacenia (nie „ubogacenia”) naszego życia. Wybraliśmy się w tę drogę, aby uczyć się widzieć i słyszeć otaczający nas świat oraz dostrzegać ludzi z ich kulturową różnorodnością i duchowym bogactwem. Z tej wędrówki zabierzemy to, co nas zainteresuje i zainspiruje do dalszych poszukiwań – Was też do tego zachęcamy!

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

«Повну відповідальність за зміст публікації несе видавець. Фонд розвитку системи освіти та Міністерство національної освіти жодним чином не відповідають за використання даної інформації»

Kategoria

Tag

Nikt jeszcze nie skomentował

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *